Blog príspevok

Prečo Boh dopustí toľko zla, keď je taký dobrý a spravodlivý, ako tvrdia veriaci?

   Otázka, ktorou sa často neveriaci snažia spochybniť existenciu kresťanského Boha, ktorý je pre kresťana zosobnenou láskou. Bolo by nefér tvrdiť, že takýto obraz Boha nezapadá do skladačky len neveriacim, aj my sme sa už neraz určite pozastavili na tým ako je možné, že existuje toľko nešťastia vo svete. Pozeráme na správy (ktoré o inom nehovoria), pozeráme na internete smutné fotografie, ako sú deti v Afrike zneužívané na ťažkú prácu a hladujúce, vojnou zmietané časti sveta, prírodné katastrofy,… zoznam je naozaj veľký. My keď sa nad tým pozastavíme, snažíme sa pochopiť kde sa všemohúci Boh skrýva.

   Poďme sa skúsiť pochopiť, ako to teda je. Krásnu odpoveď nájdeme v dokonalom zdroji a tým je Biblia. My kresťania veríme, že všetko stvoril Boh, čiže aj človeka. Mnohí si myslia, že biblia sa snaží poukázať na to ako Boh stvoril svet a človeka. Hlina – muž – rebro – žena a všetko ostatné za šesť dní a siedmi si dal šlofíka. No v skutočnosti sa v biblii píše nie ako, ale prečo. Biblia nie je vedecká zbierka kníh, ktoré majú niečo vedecky vysvetliť. Trochu som odbočil od témy, ale to len pre to aby sme si ujasnili niektoré veci 🙂

   Kto pozná bibliu, vie, že sa v nej nenachádzajú príbehy bezchybného života bezchybných ľudí. Biblia je plná príbehov ľudí, ktorí robia rozhodnutia. Niekedy sa ukážu ako správne niekedy nie. No a pomaly a isto sa dostávame k pointe. Boh stvoril človeka slobodného!!! Prišli sme na svet a nič sme si nepriniesli, odchádzame z sveta a tiež si nič nevezmeme so sebou. Jeden veľký dar sme však dostali, je to SLOBODNÁ VÔĽA.

   Ak je teda Boh milujúci a je spravodlivý a my máme slobodnú vôľu, čo z toho vyplýva? Boh chce aby sme boli šťastní, keďže je Boh, tak vie ako to môžme dosiahnuť, lenže bohužiaľ ľudia tieto Božie rady (ako so svojou slobodou dosiahnuť šťastie) nazvali suché, staromódne, zväzujúce prikázania.

   Rozhodli sme sa ísť proti Bohu, robíme rozhodnutia, ktoré sú proti Bohu. Rozhodnutia ktoré sú nám často predstavované ako tie, ktoré nás majú priviesť k šťastiu. Neskôr keď zbierame čo sme zasiali, radi všetko to utrpenie hodíme na Boha, že také hrôzy dopúšťa. Ak Boh nezasahuje, obviníme ho že nič nekoná a dopúšťa, ak by zasiahol obvinili by sme ho, že nás zotročuje. Boh neprikazuje, aby ťa obmedzil, ale aby ťa ochránil. Rozhodnutie je stále na tebe, ale následky za zlé rozhodnutia prídu. Boh nie je ten, ktorý sa odpláca za to, keď niekto neskáče ako on píska (bohužiaľ takýto obraz o Bohu majú mnohí ľudia). Na svete je zlo preto, lebo ľudia si volia život bez Lásky=Boha=Dobra.

   Láska – hľadáme ju a túžime po nej, každý jeden z nás či už veriaci alebo neveriaci. Túžime po šťastnom živote bez utrpenia a starostí a to nie je zlé, pretože sme boli stvorení z Lásky a pre Lásku. No pokiaľ sa rozhodneme ísť proti Láske, ktorá nás stvorila nikdy toto šťastie nedosiahneme. Práve z tohoto pramení všetko utrpenie, že človek odmieta Boha a Boh rešpektuje slobodu, ktorú človeku dal.

 „Všetko smiem.“ Ale nie všetko osoží. „Všetko smiem.“ Ale ja sa ničím nedám zotročiť.

1 Kor 6, 12

↓ (Ak sa ti článok páčil, povzbuď autora svojím “Like” / “Páči sa mi to”)

Komentáre (2)

  1. Alexandra 11. júla 2014 o 10:28

    Jasné, slobodná vôla a možnosť výberu- to platí, ibaže je to odôvodnenie iba jednej časti otázky, ktorá je zadaná v nadpise… Kde si nechal vysvetlenie, prečo Boh dopustí, aby bolo na svete toľko chorôb a rôznych obmedzení, čo sa týka zdravia??
    Neútočím na Boha, v Neho verím, no čo sa mi nepáči, je to, ako si sa zachoval ty- venoval si sa iba jednému jedinému aspektu odpovede na otázku…

  2. Jozef 20. februára 2016 o 18:19

    Ja nejdem proti bohu a čo sa deje … aj sa modlím a čo sa deje… a deti v Afrike nejdu proti bohu a čo sa deje… že láska.

Pridaj komentár