Blog príspevok

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

sk    Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

cz    Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

usa   Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Veľká Británia, 2005, 143 min

Réžia: Andrew Adamson

Predloha: C.S. Lewis (kniha)

Hrajú: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, James McAvoy, Jim Broadbent, Kiran Shah, Elizabeth Hawthorne, Patrick Kake, Sophie Winkleman, Liam Neeson, Ray Winstone, Dawn French, Rupert Everett, Michael Madsen, Mark Wells, Shane Rangi, Noah Huntley

V Európe zúri vojna a deti posielajú rodičia z Londýna na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencov sa takto dostane do vidieckeho sídla nemenovaného profesora, kde pri hre objavia skriňu na šaty, cez ktorú sa dá dostať do Narnie. Tú medzičasom ovládla zlá Jádis, ktorá má teraz meno Biela čarodejnica, lebo svoju krajinu zakliala tak, aby v nej bola navždy zima a nikdy Vianoce. Podľa starého proroctva sa jej vláda má skončiť až vtedy, keď do trónov na hrade Cair Paravel zasadnú štyria ľudia. Zatiaľ však kruto vládne a mení všetkých, čo sa jej znepáčia, na kamenné sochy. Zachrániť ich môže iba Aslanov dych.

Na prvý pohľad ide o rozprávku určenú hlavne deťom, no C.S. Lewis nie je spisovateľom, ktorý by písal len pre detských čitateľov. V jeho knihách je možné pod rúškom detských rozprávok nájsť myšlienky jeho kresťanského presvedčenia. Každému človeku, ktorý aspoň trocha pozná Bibliu, už pri čítaní udrú do očí udalosti a postavy, ktoré nápadne pripomínajú udalosti, mená a postavy ktoré poznáme z Biblie.

Trailer:

Pridaj komentár