Blog príspevok

7 revolučných krokov ku šťastiu alebo návod ako sa stať bláznom…

Ako každý normálny človek, aj ja túžim po šťastí. Hrdo však môžem vyhlásiť, že roky hľadania sa vyplatili a naozaj som ho našiel. Rozhodol som sa s vami podeliť o tieto revolučné kroky k plnohodnotnému a šťastnému životu, avšak,  CHCEM VÁS VAROVAŤ!!! Varovať, že tieto nasledujúce kroky sú tak účinné, že ich zrealizovaním, vaše okolie pravdepodobne spochybní vaše duševné zdravie. Tak poďme sa už pozrieť na to, ako som sa stal bláznom:

 1. Nerieš čo nezmeníš!

Ako to ten Federico tej Esmeralde mohol urobiť? Tí naši, záver tretiny vôbec nezvládli, ako teraz postúpime do štvrťfinále? Pozeral si krimi? Zasa niekoho uniesli? Ktovie, ako to ten Fico myslel, ale snáď o tie ďalšie 4 roky nevyhrá opäť voľby?  Prečo som len vtedy neposlúchol Fera? Keby som sa ja bol vtedy viacej učil… Keby som len nebol vtedy spravil…

Keď budeš menej myslieť a menej sa trápiť nad tým, čo sa už stalo, čo by sa mohlo stať alebo čo sa ťa vôbec netýka, zrazu zistíš, že máš pre seba a svojich milovaných oveľa viac času. No nielen času, ale aj pokoja v srdci a mysli.

 1. Zmeň zameranie!

Prečo zasa prší? Prečo je zasa tak dusno? Prečo sa mi deje toto? Prečo zasa ja? To sa iba mne môže stať…. Už zasa to nefunguje… Všetci sa proti mne „spikli“.……… Život je príliš krátky na to, aby sme stále niečo kritizovali a hľadali chyby či nedostatky. Zameraj sa na to krásne a dobré, čo máš okolo seba. Vždy sa nájde veľa vecí, ktoré sa dajú skritizovať alebo vidieť negatívne, ale sústredením sa na negatíva ti uniknú krásne veci a chvíle, ktoré už nevrátiš.

Keď sa budeš viac sústrediť na dobré veci, ktoré ťa počas dňa sprevádzajú, nielenže budeš šťastnejší, ale ľahšie prekonáš aj situácie, ktoré sa na prvý pohľad nebudú zdať príliš pozitívne. Pamätaj: Každý jeden deň sa odohrá v tvojom živote prvý a poslednýkrát a tých dní nie je veľa. Vyťaž z nich preto to najlepšie a neboj sa byť optimisticky naladený.

 1. Neži v Zajtralande!

Najprv dokončím školu, potom rodina… Najprv postavím dom potom deti… Najprv si zarobím, potom budem viac s rodinou… Najprv niečo ušetrím, potom budem pokojnejší… Najskôr budem mať všetko, po čom túžim, potom budem šťastnejší………..  Nevravím, že si netreba všetko dobre premyslieť a nachystať sa na väčšie životné kroky, ale nemôžeme stále niečo odkladať s výhovorkou: najskôr musím spraviť toto, aby som mohol mať, mohol byť, ….

Keď budeš zajtra milovať svoju rodinu, zajtra budeš šťastný, zajtra sa budeš mať lepšie,…. tak zajtra ostane navždy len zajtra a nikdy sa to nezrealizuje. Potom prežiješ svoj život, neustálou prácou na niečom, čo sa má odohrať „zajtra“, ale jedného dňa si na smrteľnej posteli uvedomíš, že zajtra ešte neprišlo a už ani nepríde, ale je neskoro. Ak chceš milovať, tak to môžeš iba dnes! Žiadna hruda zlata nevyváži čas, ktorý si práve TERAZ s rodinou, priateľmi a ľuďmi, ktorých miluješ. Ak ostatní pracujú na tom, aby im najskôr nič nechýbalo, aby mohli potom milovať a byť šťastní, tak ty miluj teraz a potom ti nič chýbať nebude.

 1. Rozhodni sa!

Chceme krásne a pevné manželstvo, ale budujeme povrchné vzťahy založené na telesnej túžbe… Chceme šťastnú rodinu, ale uprednostníme blahobyt a karierizmus… Chceme lásku, ale uspokojíme sa s túžbou…. Chceme šťastie, ale hľadáme ho v zlate… Láska je len jedna. To, čomu najviac obetuješ svoj čas, stáva sa tvojou láskou. Preto sa nedaj oklamať rýchlo-kvasenými televíznymi hviezdami. Oni totiž sú úspešní, ale obetovali lásku, vzťahy a rodiny. A hrajú sa na šťastných preto, aby zo svojej obety vyťažili aspoň peniaze, tým že ich budeme sledovať a podporovať…

Keď chceš mať šťastné vzťahy, manželstvo, rodinu, sprav z nich prioritu. Všetko ostatné musí ísť bokom, obzvlášť však dočasné uspokojenie. Je ľahšie telesne uspokojenie ako vybudovať lásku, no je na tebe čomu priložíš dôraz, ale pamätaj, že to bude na úkor toho druhého. Túžba na úkor lásky, blahobyt a kariéra na úkor rodiny, pohodlie na úkor vzťahov,… Všetko krásne a pevné niečo stojí. Ak túžiš po dlhodobej láske a šťastí, neuspokoj sa s chvíľkovým potešením na ich úkor.

 1. Konaj!

Tento krok tak trochu súvisí s krokom č. 3. Neži v Zajtralande. Poznáš ten pocit, keď sedíš za PC na korab.sk alebo facebook.com,…  a zrazu tvoju pozornosť upúta pekný obrázok s veeeľmi hlbokou myšlienkou, človek sa až bojí viac priblížiť k monitoru, aby ho to nepohltilo, a čítaš ten neuveriteľne oslovujúci výrok (väčšinou nejakej známej osobnosti, veď koho by už len zaujímal názor Fera z Kdoviekadiaľ) a chrbtom ti behá mráz. Ty sa „rozplývaš“, prinajmenšom dáš „like“ a povieš si: „PRESNE, TO JE PRAVDA!!!“, potom prejdeš nižšie na nástenku, obrázok s hodnotným citátom sa zrazu stratí z dohľadu a život beží ďalej, akoby sa nič nestalo(veď sa ani nestalo) a to je tá chyba…

Keď sa chceš v živote posunúť, vykroč! Zo začiatku to nemusia to byť veľké „kroky“, ale neboj sa vykročiť, lebo len vedieť nestačí. Vedomosť nadobúda pre teba význam, až vtedy, keď sa začne realizovať 🙂 . Šťastným ťa nespraví len teoretizovať o šťastí, šťastie sa rodí zo zmeny zmýšľania a realizuje konkrétnymi krokmi

 1. Využi neúspech vo svoj prospech…

Keď prestaneš 1. riešiť čo nezmeníš, ale 2. zmeníš svoje zameranie na pozitívne veci okolo teba, 3. prestaneš žiť v Zajtralande (), spravíš 4. rozhodnutie (čo vlastne v živote chceš) a začneš 5. konať (reálne vykročíš / spravíš prvý krok), tak riadne narazíš hlavou do múru, na ktorom bude napísané: „!!!POZOR!!! prelezenie tohto múru môže byť nebezpečné a môžu nastať nasledujúce problémy a ťažkosti, a všetky tam budú vypísané. (A ty si povieš: to nezvládnem, nezvládnem žiť čisto až do svadby,….. nezvládnem uživiť rodinu , ak s ňou budem tráviť viac času,….. nezvládnem byť lepším partnerom a prejaviť ozajstnú lásku,….. nezvládnem si splniť môj sen,….. nie som dosť dobrý,…. nie som dosť starý, skúsený, šikovný,…..). A kto ti pomôže ten múr ešte spevniť? No častokrát to budú tvoji najbližší, aby ťa uchránili, a tiež aj ty sám (svojimi negatívnymi myšlienkami)!

Keď na tento múr narazíš, a pokúsiš sa ho preliezť, je možné, že sa vyskytnú komplikácie. Neboj sa však zlyhania, ale každé jedno využi, aby ťa zocelilo. Šťastní a silní ľudia nie sú tí, ktorí nemajú problémy, ale tí, ktorí dovolia svojím problémom a ťažkostiam, aby ich zocelili a posunuli vpred. 🙂

 1. Dovoľ Bohu, aby mohol konať v tvojom živote…

Často sa stretávam s jednou skutočnosťou, naznačím ju na prehnanom príklade (aj keď človek nikdy nevie, niekto už možno skúšal aj nasledujúcu vec. 😀 ) Chcieť od Boha, aby konal v mojom živote bez toho, aby som nerealizoval predchádzajúce (aj keď veľmi málo používané, ale prirodzené) kroky, je ako: sedieť za stolom, pred seba si položiť nôž a chlieb. Potom sa pozrieť na nôž a vravieť: „Bože, prosím ťa, konaj! Pozri, nôž je ostrý, chlieb čerstvý, prečo nekonáš? Mám hlad, sľúbil si, že s tebou mi nič nebude chýbať, tak prečo ešte nemám pred sebou odkrojený chlieb, aby som zahnal hlad….?“ Boh nám ukazuje spôsob a dáva nám rozum, aby sme dokázali pochopiť, ako žiť šťastnejší život, ktorý On môže následne v plnosti požehnávať. Stačí to začať realizovať a Boh sa k nám pridá so svojím požehnaním.

Áno, je riziko, že sa „porežem“. Boh mi však dal múdrosť a šikovnosť  to spraviť a z prípadného neúspechu sa poučiť. Preto sa nemôžem hnevať na Boha, a pýtať sa, prečo nekoná v mojom živote, aby som bol šťastnejší, keď ja radšej žijem za stenou bezpečia, a stále si opakujem: „zajtra bude lepšie, zajtra budem viac s rodinou, zajtra si na teba nájdem čas…“ a „dnes je všetko na nič, časy sú ťažké, zlé,… ľudia sú zlí, všetci mi chcú zle…, najprv si musím zamilovať peniaze, aby som mohol milovať rodinu…“. Ale Boh už čaká so svojím požehnaním a chce nám ho dať, no bez našej zmeny zmýšľania a konania to nepôjde. 

Za tieto predchádzajúce kroky sa môžem zaručiť. Netvrdím, že ak ich začneš realizovať, budeš mať bezproblémový a pohodlný život, ak ich začneš realizovať, avšak, budeš mať život šťastný a radostný, plný dobrodružstva a raz, keď budeš odchádzať z tohoto krásneho sveta, budeš môcť s Pavlom prehlásiť: „Dobrý boj som dobojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval.“(2Tim 4, 7)

 1. UPOZORNENIE: Ak je len jediná vec, ktorá ti dáva z týchto krokov zmysel a stojí za zváženie, tak si tu zabil/a zbytočne drahocenné minúty zo svojho života, ak ju nejakým spôsobom nedáš PRÁVE TERAZ do praxe… (či už krok 1. prestaneš sa po zvyšok dňa zaoberať vecami, ktoré nezmeníš…; alebo krok 2. všimneš si práve teraz aspoň 5 pozitívnych vecí okolo seba (zdravie, strecha nad hlavou, milujúci blízky, príjemne zatiahnuté, alebo krásne slniečko, spev vtákov, ktorý prichádza z vonka….)…; alebo krok 3. nenecháš čas s rodinou, činnosť čo máš rád, obľúbenú pesničku, film, … na zajtra, ale skúsiš tomu obetovať pár minút ešte dnes…; alebo krok 4. Rozhodneš sa / napíšeš si, čo je pre teba v živote naozaj dôležité a na prvom mieste (či už pracovný úspech, vzťahy s blízkymi, pokoj a relax,…)…; alebo krok 5. spravíš prvý krok k niečomu, čo by ťa mohlo priblížiť k predchádzajúcemu kroku 4. …; alebo krok 6. pokúsiš sa vyťažiť a nájsť niečo dobré a pozitívne na nejakej situácii / ťažkosti, ktorú práve zdolávaš… a nakoniec 7. zhrnutie a spojenie všetkých bodov, vďaka čomu dovolíš Bohu konať v tvojom živote 🙂  ).
 1. UPOZORNENIE: Zrealizovaním týchto krokov sa z teba stane čistý blázon. 1.Nebudeš viac v kruhu priateľov a známych plakať nad svojou minulosťou a rozhodnutiami ktoré už neovplyvníš, nebudeš viac viesť siahodlhé debaty a predovšetkým v hlave riešiť, prečo sa toto stalo v tom seriáli, v tom zápase, medzi politikmi, tá katastrofa v tom štáte. Nebudeš vymýšľať katastrofálne scenáre budúcnosti. 2.Nebudeš viac robiť niečo, čo ťa má (avšak iba naoko) priblížiť k veciam, ktoré ťa robia šťastným, ktoré ťa napĺňajú a po ktorých naozaj túžiš. 3. Nebudeš viac žiť pre zajtrajšok a odkladať dôležité veci ako: lásku, svoj čas s blízkymi, veci ktoré máš rád… na zajtra. 4. Budeš mať presne stanovené, čo ťa napĺňa a robí šťastným a neuspokojíš sa dočasným pôžitkom. 5. – 6. vykročíš, nebudeš len teoretik a dokážeš pozitívne využiť každú ťažkosť a zlyhanie. 7. A tým dovolíš Bohu, aby konal veľké veci v tvojom živote, tak ÁNO, budú ťa pokladať za blázna, budú sa ti smiať, budeš možno aj považovaný za staromódneho (pretože nezapadneš do novodobej a populárnej štruktúry: uži si za každú cenu! ).

 „Čo je pre svet bláznivé, to si Boh vyvolil, aby zahanbil múdrych, a čo je pre svet slabé, to si Boh vyvolil, aby zahanbil mocných; Boh si vyvolil, čo je v očiach sveta neurodzené a opovrhované“ (1Kor 1, 27-28)

Pýtam sa však, ak budeš šťastný,

Nestojí to za to?

 

Autor Jozef Paulov:

ABECEDA šťastného vzťahu:

Odporúčame

ABECEDA šťastného vzťahu

 ZADARMO

Komentáre (2)

 1. Monika 14. septembra 2015 o 21:45

  Super článok! ďakujem 🙂

 2. David 4. apríla 2016 o 18:41

  Odporucam knihu – sila pozitivneho myslenia – Norman vincent Peale . Tiez su tam opisane podobne korky a kopec prikladov zo zivota, super kniha, vrelo odporucam 🙂

Pridaj komentár