Blog príspevok

Keď byť nezadaný je divné a panictvo nie je „In“

Zvláštne pohľady,  krútenie hlavou, vyhýbavosť , ľútosť … nie, nie som ani na vozíčku, nechýba mi ruka a ani tvár nemám poliatu kyselinou (nikoho takého neznevažujem, len bohužiaľ často toto zažívajú od nás takýto ľudia 🙁 ). Moje okolie šokuje iná vec. Už pred pár rokmi (3-4) som prekonal pomyselnú čiaru dospelosti, som zdravý, mladý, pekný, šikovný a hlavne SKROMNÝ 😀 . A čo ich tak šokuje? No jednoduchá vec, nie som zadaný a to dokonca viac ako týždeň! Tí, ktorí vedia, že orientáciu mám prirodzenú, za katolíckeho kňaza sa nechystám a zdravý som psychicky aj fyzicky, tým to nejde do hlavy a nevedia, kde sa mohla stať chyba.

Prečo sa dnes v modernej a vyspelej civilizácii nájdu takýto “experti“? Niektorí povedia, že to sú čudné a neprispôsobivé typy ľudí (áno niekedy aj to) alebo, že sú to ľudia, ktorí slepo poslúchajú zastaranú, stredovekú, neprirodzenú morálku “cirkevníkov”, ktorí  vodu kážu, víno pijú. Áno, nevylučujem, že aj  takýto (divní) ľudia sa nájdu, no môžem čestne prehlásiť, že tieto dva prípady sa ma netýkajú.

Nie je ľahké písať na túto tému, obzvlášť v dnešnej dobe, keď sa nám tie zázračné žiarivé skrinky s označením PC a TV snažia povedať, že panictvo alebo panenstvo sa dnes už “nenosí“, že vernosť je hrdinský výkon z dávnych dôb, keď ešte princovia bojovali s drakmi a že láska nie je nič viac ako len USPOKOJENIE. Pozor! Nie len, že sa nám snažia toto vtĺkať do hlavy, ale v dnešnej modernej dobe sa to pravdaže snažia vedecky dokázať a keďže americkí vedci zistili, že ľudia veria všetkému, čo americkí vedci zistili (nechcem sa dotknúť amerických vedcov, ale niečo na tom bude 😀 ) tak je nad slnko jasnejšie, že takým smerom sa bude uberať aj morálka vo svete.

Chcem hovoriť radšej o pozitívnej stránke veci, ale nechcem aby sa hovorilo, že len peknými rečami získavam divákov. Prečo sa držím čistoty a nepúšťam sa do vzťahu, len preto, aby som bol vo vzťahu? To, že s nikým nechodím (zatiaľ 😀 ) nie je preto, že by ma ženy nepriťahovali alebo že by boli v mojom okolí iba samé ľavé a žiadna pravá 😀 alebo preto, že by som nechcel. Ale odpovedzme si úprimne na otázku: Prečo sa mladí väčšinou púšťajú do vzťahu?

 • Prvý faktor je prostredie: niektorí sa bezhlavo pustia do hocijakého vzťahu, len preto, že sa cítia hlúpo, keď všetci naokolo už niekoho majú, no a keď sa do toho zamiešajú ironické poznámky na adresu “samotára“, tak to je len voda na mlyn.
 • Druhý faktor je túžba: teraz skôr hovorím o tej ženskej túžbe (mužská bude neskôr), keď  žena túži po blízkosti a ani jej neprekáža, že je to korunovaný truľo. Hlavne, že má niekoho pri sebe, kto jej venuje svoju pozornosť.
 • Tretí faktor je krása: ako už vieme, toto je (zväčša) parketa chlapov. Chodí s ňou len preto ,lebo nemá na nové auto, aby sa mohol vyťahovať pred kamarátmi, no a toto je lacnejší (aj keď nie o veľa 😀 dámy neurazte sa, prosím) spôsob.
 • Štvrtý faktor je telesná túžba(sex): tento bod by sa nemal týkať veľkého percenta ľudí (usudzujem podľa percenta ľudí, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, ktoré to povoľuje až po svadbe). No buďme realisti a ruku na srdce, kto svoju vieru naozaj žije (bohužiaľ, v tomto smere stále menej a menej ľudí).

 

To, aké vzťahy a manželstvá vznikajú po stavaní na jednom z týchto “papierových pilieroch“ môžeme vidieť okolo seba, nepotrebujeme na to ani amerických vedcov.

Prečo nie je dobré bezhlavo sa púšťať do vzťahov (poprípade sexu)? Chodiť s niekým nie je o tom, aby som šťastným spravil seba a aby bolo dobre mne.

Vzťahy

Cieľom „chodenia s niekým“ je spoznať človeka, s ktorým chcem prežiť šťastný život v láske, porozumení a v rešpektovaní jeden druhého a chcem aj jeho spraviť šťastným. Áno, každého človeka zahreje pri srdci, keď vidí všelijaké tie cukríkové filmy a scény, no uznajte sami:

Je lepšie (pre dobré fungovanie manželstva), keď sa dvaja mladí dobre poznajú a rešpektujú jeden druhého? Ak ÁNO:

 • Naozaj je dobré byť vo vzťahu len kvôli tým štyrom veciam čo som vyššie spomenul?

 

 • Naozaj je dobré, keď už som s niekým vo vzťahu, aby som ho poznával pri romantickej atmosfére, kde ten druhý nemá ružové okuliare, cez ktoré vidí svet ružovo, ale rovno ružové šošovky, cez ktoré ani ten svet nevidí, vidí len ružovú 😀 a sľúbil by mi hocičo?

 

Hlavná chyba dneška je v tom, že my mladí to máme prehodené (vďaka komu a čomu som už spomínal), počas chodenia robíme veci, ktoré patria do manželstva a v manželstve zasa veci, ktoré patria do obdobia spoznávania sa, vysvetlím:

 • V čase ,keď spolu chodíme – prehliadame (či už úmyselne alebo neúmyselne) chyby partnera, trávime spolu romantické chvíle (čo nie je zlé), snažíme sa pre toho druhého zniesť aj modré z neba, sme ochotní ustúpiť, obetovať sa … vymýšľame pre toho druhého prekvapenia, darčeky, lichôtky… a žijeme spolu intímne (často krát pod zámienkou: aby sme vedeli či nám to po tejto stránke bude v manželstve klapať ), stretávame sa výlučne sami  a užívame si jeden druhého.
 • manželstve – začneme si všímať každú chybičku na tom druhom, na romantiku nie je čas, nie sme ochotní ustúpiť, obetovať sa… Začneme sa spoznávať…

 

Pri takomto postupe niet divu, že je toľko nešťastných manželstiev, toľko rozvedených a sklamaných ľudí a pritom stačí, aby sme trocha prehodnotili naše postupy:

 • V čase, keď spolu chodíme – snažme sa všímať si aj partnerove nedostatky (aby sme vedeli, či práve tie nie sú pre nás prekážkou k šťastnému vzťahu/manželstvu) , buďme ochotní ustúpiť, ale len do takej miery, ako pri iných ľuďoch na ktorých nám záleží (napr.: nerobiť ústupky čo sa týka nášho životného presvedčenia), stretávame sa v kolektíve, v reálnych životných situáciách, kde môžeme vidieť , ako ten druhý čelí bežným (alebo aj menej bežným) problémom. So sexom počkajme do manželstva. PREČO??? Nie preto, že ti to prikazuje tvoje presvedčenie alebo prehnaná morálka, ale preto, že toto krásne vyjadrenie lásky by si si mal/a odložiť pre toho, kto sa ti chce naozaj zaviazať (nie len krásnymi rečami počas chodenia), pre toho kto svoj život vloží do tvojich rúk definitívne (nie len prázdnymi sľubmi medzi štyrmi očami) vo zväzku lásky = v MANŽELSTVE.

Možno vás to prekvapí, ale radosť, šťastie a láska sa skrýva v tom, že budeme robiť šťastnými našich blízkych a ľudí na ktorých nám záleží (ale aj všetkých ostatných) a nie v tom, že budeme konať všetko pre svoj prospech. Moja budúca manželka, bude osoba s ktorou si budem rozumieť a s ktorou budeme zdieľať rovnaké názory (nie na všetko, ale na podstatné veci ) a rešpektovať svoje chyby a nedostatky.

Chodenie s niekým je pre mňa časom, kedy spoznávam  osobu na ktorej mi záleží. Ale čas, ktorý mám teraz ako nezadaný, chcem využiť na to, aby som zapracoval na sebe, svojich nedostatkoch a chybách. Je to čas, ktorý môžem využiť na trénovanie sa v obetovaní, službe ľuďom ktorých mám okolo seba, pretože na obetovaní sa a službe je postavené manželstvo. Áno, dnes  už nie je moderné žiť pre dobro toho druhého, obetovať sa pre toho druhého. Ale tu predsa nejde o to, aby som splynul s davom, ale aby som žil šťastný život v láske a touto láskou zahŕňal aj svoju budúcu polovičku. Ak  nie som spokojný v čase, keď nikoho nemám, ako potom dokážem žiť naplno aj všedné dni po niekoľkých rokoch manželstva? Ak sa nedokážem obetovať pre svojich blízkych,  rodinu, priateľov, ako sa potom budem vedieť obetovať pre svoju manželku, ktorej po rokoch pribudnú nejaké tie kilá?

Áno, teraz máme všetci tú predstavu, že keď príde ta pravá tak to dokážeme, áno dokážeme pokiaľ neopadne prvotné nadšenie (skúste sa spýtať manželov, ktorí sú dlhšie spolu) To, ako využívame čas keď sme nezadaní/slobodní môže veľmi ovplyvniť náš budúci vzťah/manželstvo. Pracuj na sebe teraz, potom to už bude ťažšie, keď zistíš že po svojom boku nemáš vymyslenú a zidealizovanú partnerku/partnera, ale reálneho človeka, ktorý má tiež svoje chyby. Vzťahy sú krásna a dôležitá vec, ale mám pár zásad, ktorými sa riadim a vďaka ktorým sa bezhlavo nepúšťam do vzťahu:

 • Pokiaľ niekoho dobre nepoznáš, riaď sa rozumom, nie „srdcom“! Prečo nie „srdcom“? Lebo u nás chlapov je pri atraktívnej dievčine srdce niekde úplne inde a pri ženách je srdce ovládané citom – to znamená, že ak je pre mňa nejaké dievča atraktívne snažím sa ju spoznať a nie „dostať“ a snažím sa prísť na to, či som sa naozaj zamiloval do tej osoby alebo len do svojej predstavy o nej.
 • Ružové okuliare sú super, ale odlož si ich do manželstva, tam ich budeš oveľa viac potrebovať 😀
 • Nečakaj, že zmeníš svoje zlozvyky (ktoré by mohli brániť šťastnému manželstvu), keď príde tvoja vysnívaná/ý, pretože zmeniť ich nie je ľahké, no po boku ďalšej osoby, ktorá tiež nebude dokonalá a ktorá ti nastaví zrkadlo, to nebude o nič ľahšie.

ABECEDA šťastného vzťahu

 Taktiež odporúčam

ABECEDA šťastného vzťahu

 ZADARMO na www.korab.sk/abeceda

 

AUTOR: jozef – www.korab.sk/user/jozef

Korab.sk

Komentáre (16)

 1. Lucia 3. marca 2014 o 10:02

  Fakt hodnotný článok, som rada, že aspoň pár chlapcov má DNES takýto názor 🙂

  1. Marina 14. apríla 2014 o 17:03

   Súhlasim z Luciou!

   1. Julka 17. apríla 2014 o 16:01

    Veru. Skoda, ze takych chalanov nie je vsade :(.

    1. Patrik 4. decembra 2014 o 20:05

     Je … len treba hladat 🙂

 2. klobúk dole a ďakujem.
  plne súhlasím a ako zamilovaný salezián rehoľník (medové týždne od prvých sľubov) iba držím palce. Lebo stavať svoj život na rozprávke je pre človeka málo, či už sú to výmysly o Bohu, alebo inom človeku.
  Pravda nás robí slobodnými, naše rozhodnutia nás hýbu vpred alebo vzad a naše srdce v správnyx rukáx ho robí šťastným. 😉
  DoviDopo v modlitbe brácho +:)
  dik ešte raz

 3. Ľubomír Klučiar 3. apríla 2014 o 18:31

  super clanok.nie si sam-ja som na tom rovnako.okolie je v pohode,len ich musis presvedcit ,ze aj ty si v pohode,ale to su skvor ti ,ako by som to povedal-prostejsi.a nie je ich zase tak vela,teda ak nie si v skole.ja mam skoro 30,takze mam od nich klud.cau

 4. Peter Škoviera 19. apríla 2014 o 13:01

  Skvelý článok. Vďaka!!!

 5. Evelyn 14. októbra 2014 o 17:41

  Naozaj dobrý článok…pre mňa povzbudzujúci aj dosť, dosť veľmi 🙂 Je ťažké stáť si za svojím v okolí, ktoré ti nerozumie a má ťa za čudnú netýkavku, ktorá si „nevie“ nájsť chlapa. Takže držím palce každému chlapcovi a každej dievčine, ktoré bojujú a nevzdávajú svojej cti ale hlavne viery. Je lepšie byť radšej sám/sama, ako stratiť to najcennejšie v živote,

 6. Lenka 5. decembra 2014 o 9:56

  super článok 🙂 … som rada, že aj takíto chalani sú, aj keď je ich veľmi málo 🙁 … dúfam, že aj mňa raz taký stretne 🙂

 7. Dominika 5. decembra 2014 o 18:23

  Skvelý článok !!!

 8. Karolína 5. decembra 2014 o 20:58

  Vďaka za tvoj článok…

 9. Damián 6. decembra 2014 o 12:37

  Super článok… ale všetkým dievčatám, ktoré sa rozplyvajú a banujú by som odkázal: Poriadne sa rozhliadnite okolo seba, vylúčte všetkých chalanov, ktorých ste si všimli a urobte to znovu 😀 … lebo ja sám som narazil práve na to, že sa mi páčia falošné pricezné a potom ma z toho bolí srdco … 🙂

 10. Mimi 7. decembra 2014 o 15:53

  Parádny článok 🙂 . Presne tak!

 11. Lenka 8. decembra 2014 o 1:12

  Teraz som si tak uvedomila, kolko casu mi uz Boh dal na to, aby sim sa dokazala obetovat pre druhych a pritom mam pocit, ze je to cim dalej tym horsie…ni uz ma prepadla velka potreba zacat na tom velmi silno pracovat, nech som najlepsejsie vyzbrojena do vztahu! 🙂 takze vdaka za otvorenie oci a supersku motivaciu!

 12. Mišo 9. decembra 2014 o 10:24

  Skvelý článok, pravdivý, zrozumiteľný…mám priateľku 3 roky a plánujúc spoločnú budcnosť sa tiež snažíme o čistý vzťah… ale bacha, aj napriek tomu že obaja sme presvedčení o správnosti tohto rozhodnutia, je to veľmi veľmi veľmi ťažké…. buďte opatrní, a ak už si nájdete niekoho do vzťahu, nehrňte sa do prejavov lásky prirýchlo, lebo neuveríte ale ono to strháva… veľa šťastia a božieho požehnania…a dámy, takých chalanov je fúra, ale väčšina ich nesedí v pohostinstvách, ale v rôznych centrách, a na miestach kde sa pomáha druhým….tak veľa trpezlivosti…

 13. Michaela 13. septembra 2016 o 15:32

  Vezmi si ma ! 😀 … Ale nie, často nekomentujem takéto články a ani z ďaleka nepatrím medzi k tak bohu blízku a boží zákon dodržujúcu osobu ako by som chcela. Ale tento článok má naozaj hĺbku, a z vlastnej skúsenosti so vzťahom „ružovookuliarím“ vravím že keby som našla chlapa s takýmito hodnotami, ktorý by ma viedol takouto cestou ušetril by mi veľa trápenia …Ale hľadala som na zlých miestach.
  Týmto chcem chlapov požiadať aby sa nebáli viesť ženu touto cestou aj za cenu že nie každá bude súhlasiť (raz nájdete takú čo súhlasiť bude) a ženy aby hľadali na správnych miestach a nenechali sa zmiasť dobou. A to hlavné, aby sa ani náhodou nehanbili za svoje názory ! 🙂
  Veľa šťastia mládež 🙂

Pridaj komentár